česky
úvod > Gynekologická fyzioterapie

Gynekologická fyzioterapie

V gynekologické fyzioterapii využívám propojení více metod a celostní přístup. Vždy vyšetřuji ,,celou ženu“, zde mě zajímá průběh menstruace, těhotenství, porody, gynekologická vyšetření, operace, antikoncepce, menopauza, výživa, psychika, pohybová aktivita, životní styl ženy….

SPECIALIZOVANÉ VAGINÁLNÍ VYŠETŘENÍ

Je jedním ze základních vyšetření v gyn. fyzioterapii. S každou ženou nejprve projdu vstupní dotazník a vysvětlím anatomii a funkci svalů pánevního dna. Dále vyšetřím pánevní dno vaginálně – jde o mezinárodně uznávaný soubor testů zaměřených na kvalitu stahu, výdrž, reakci na kašlání, kýchnutí – v různých pozicích. Tak mohu přesně vyhodnotit funkci svalů pánevního dna a nastavit každé ženě individuální cvičební plán s doporučením vhodné pomůcky, pokud je to potřeba. Výsledky vyšetření zaznamenám do tabulky, při další kontrolní návštěvě mohu pak ženě ukázat, jak se zlepšuje.
Důležité je, aby žena uměla správně vědomě ovládat nejen stah svalů, ale i relaxaci. Tyto dvě kvality jsou stejně důležité. Často se ženy potřebují nejprve spojit se svým pánevním dnem, naučit se ho vnímat a uvolňovat. Hodně to souvisí s celkovým naladěním ženy.
Dále si při tomto vyšetření všímám citlivosti vagíny, bolestivosti, jizev po nástřihu nebo natržení po porodu, pokud žena souhlasí, věnuji se ošetření těchto míst. I jizva po nástřihu (episiotomii) stará 30 let může být bolestivá a může ,,rušit“ správnou aktivitu svalů pánevního dna nebo být problémem při prožívání sexuality. Jizva může být i necitlivá – ,,zamrzlá“ a díky tomu může být i změněná citlivost v celé vagíně.

VYŠETŘENÍ A UVOLNĚNÍ PÁNEVNÍHO DNA A KOSTRČE PER RECTUM (PŘES KONEČNÍK)

Využívá se v rámci metody Mojžíšové, nejznámější je asi použití k uvolnění pánevního dna u žen, kterým se nedaří otěhotnět. Ale využití je daleko širší – bolestivá menstruace, bolestivá kostrč, zácpa, bolesti pánevní oblasti. Ve zkratce se jedná o velmi šetrnou techniku, pomocí které uvolňuji křečovité stažení těchto svalů, případně mobilizuji kostrč.

Při provádění těchto technik respektuji intimitu každé ženy a velice si vážím důvěry, kterou ke mně ženy mají.

PŘIROZENÁ ZDRAVÁ SEXUALITA

Dost často se zdá, že tělo je ,,vyléčeno“ nebo podle lékařů je žena ,,v pořádku“, ta přesto cítí, že její sexuální život je jiný, že to prostě ,,nějak není ono“….příčin může být samozřejmě mnoho….často jsou to maminky po porodu nebo ženy po prodělané gynekologické operaci nebo menopauze, ale nejen ty… Každá žena tím, jak prochází různými životními fázemi, se mění a s tím se mění i její prožívání sexuality…. Proto poskytuji i poradenství v oblasti přirozené zdravé sexuality buď pro ženu samotnou, nebo pro pár. Setkání probíhá formou povídání si o sexuální anatomii a fyziologii ženy a muže, principech komunikace, doteku, sexuální polaritě, nejčastějších problémech atd. Žena nebo pár pak dostanou konkrétní doporučení na co a jak se zaměřit. Není nijak narušována intimita a soukromí ženy nebo páru. Míru sdílení svých problémů si každý určí podle sebe. Je možno si informace jen vyslechnout nebo naopak aktivně diskutovat a ptát se. Hluboce respektuji zásadu mlčenlivosti. Na tato sezení objednávám mimo běžné ordinační hodiny.

Sezení trvá 1 hodinu

Cena pro ženu 60 min. 1.300 Kč
Cena pro pár 60 min. 1.900 Kč